Artykuły

Jakie są koszty przeprowadzki?

Przeprowadzka zawsze wiązać się będzie z pakowaniem, wynoszeniem, przewożeniem i montażem w nowym miejscu. Proces ten może zabrać wiele cennego czasu i energii, dlatego by ułatwić sobie zadanie, często decydujemy się na skorzystanie z usług firm przeprowadzkowych. Wynajęcie ekipy to nie tylko koszty, ale przede wszystkim gwarancja, że przeprowadzka zostanie zorganizowana szybciej, bezpieczniej i kompleksowo.

Przeprowadzka na “własną rękę”

Samodzielna przeprowadzka ma swój sens, jeśli znajdziemy chętnych do pomocy i duży samochód do transportu lub też sami taki posiadamy. Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę bez pomocy ekipy, to musimy przede wszystkim dokładnie ten kilkuetapowy proces zaplanować. Przeprowadzka w dzień lub dwa nie jest możliwa, to tygodnie pakowania, przewożenia i ustawiania rzeczy. Przeprowadzkę najlepiej zacząć od przygotowania odpowiednich kartonów oraz materiałów zabezpieczających delikatne rzeczy.

Drugim krokiem jest odpowiednia segregacja rzeczy. Aby usprawnić sobie pracę, najlepiej rzeczy pakować odpowiednimi kategoriami - przybory toaletowe do jedno pudła, szklanki i kubki do drugiego. Niepotrzebne lub zużyte rzeczy najlepiej wyrzucić, aby dodatkowo nie zajmować miejsca w kartonach. Przedmioty delikatne lub sprzęty AGD i RTV koniecznie trzeba zabezpieczyć. Najlepiej w tym celu sprawdzają się oryginalne opakowania. Sprzęt elektroniczny oraz szkło powinno się zabezpieczyć folią bąbelkową bądź wypełnić papierem. Warto pamiętać też o tym, aby wszystkie kartony szczegółowo opisać. Podpisanie kartonów nie zajmuje wiele czasu, ale za to niebywale ułatwia rozpakowywanie.

Kolejnym etapem towarzyszącym przeprowadzce jest spakowanie wszystkiego do samochodu i wywóz do miejsca docelowego. Wybierając własny transport, musimy liczyć się z tym, że przeprowadzka potrwa znacznie dłużej. Nie każdy dysponuje na tyle dużym samochodem, aby móc załadować wszystkie pudła, nie mówiąc już o meblach czy sprzętach RTV. Jeśli sami nie posiadamy odpowiedniego auta, jak również w najbliższym otoczeniu nie mamy nikogo, kto by takim samochodem dysponował, możemy zdecydować się na jego wypożyczenie. Wybór auta uzależniony jest od wielkości mienia. Meble wymagają dużego auta, a niekiedy nawet ciężarówki. Ceny wypożyczenia samochodów uzależnione są od jego wielkości i od odległości, jaką zamierzamy pokonać.

Drugą alternatywą jest skorzystanie z usług firm transportowych. Firm transportowych nie należy mylić z firmami przeprowadzkowymi. Różnica sprowadza się przede wszystkim do zakresu świadczonych usług. Firmy transportowe zajmują się przewozem osób lub dóbr za pomocą odpowiednio przystosowanych do tego środków. Firmy przeprowadzkowe oprócz przewozu, świadczą dodatkowe usługi z zakresu pakowania, wypakowywania, montażu, demontażu, utylizacji przedmiotów itp.

Ceny wynajęcia firmy transportowej uzależnione są m.in. od:

 •         pojemności auta,

 •         rodzaju przewożonego materiału,

 •         odległości do pokonania,

 •         ilości osób potrzebnych do załadunku i rozładunku.

Firmy transportowe najczęściej podają stawkę za kilometr. Kwoty oscylują w granicach od 1,50 zł (auta o ładowności 1500 kg) do 4 – 5 zł za (samochody o ładowności 24000 kg).

Kompleksowa przeprowadzka z ekipą przeprowadzkową

Jeżeli nie chcemy samodzielnie zajmować się przeprowadzką, a zależy nam na tym, aby usługa została wykonana w sposób kompleksowy - przeprowadzkę najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie. Firmy przeprowadzkowe z reguły posiadają specjalne materiały zabezpieczające mienie i auta o różnej pojemności, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że coś podczas transportu ulegnie uszkodzeniu. Większość firm posiada również ubezpieczenie OC przewoźnika w ruchu krajowym i międzynarodowym. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje odpowiedzialność za uszkodzenie lub utratę towarów.

Ceny za usługę wykonania przeprowadzki są zróżnicowane. Zależą od:

 •         zakresu usług (pakowanie mienia, przewoź, montaż, utylizacja itd.),

 •         konieczności użycia dźwigów, podnośników itp.,

 •         rodzaju i pojemności auta,

 •         ilości osób potrzebnych do rozładunku, wyładunku,

 •         konieczności udostępniania własnych materiałów i kartonów do zapakowania mienia,

 •         przejechanych km,

 •         kosztów dodatkowych (np. koszty autostrad),

 •         łącznego czasu przeprowadzki.

Każda z firm może przyjmować inne kryteria przy wycenie przeprowadzki. Średnie ceny podstawowej usługi obejmującej wynajęcie samochodu z ekipą dwu lub trzyosobową do dyspozycji mieszczą się w granicach ok. 80 zł – 130 zł za godzinę pracy. Średnia kwota, jaką klienci płacą za przeprowadzki krajowe to niecałe 500 zł. Z kolei przykładowa cena usługi kompleksowej, uwzględniającej pakowanie, rozlokowanie w nowym miejscu, montaż oraz transport międzynarodowy waha się w granicach 2000-3000 zł.

Wróć