Artykuły

Jak zadbać o zwierzęta podczas przeprowadzki? 4 zasady, których należy przestrzegać

 Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest to całkowita prawda, jednak należy mieć świadomość tego, że może to dotyczyć również każdego innego zwierzęcia. Decydując się na przeprowadzkę do nowego miejsca zamieszkania, warto pamiętać o tym, aby zadbać w tym czasie o bezpieczeństwo posiadanych zwierząt. Aby ułatwić to im właścicielom, przedstawiamy zestawienie 4 najważniejszych zasad, których należy w tym przypadku przestrzegać. Zapraszamy do lektury!

Od czego zacząć planowanie przeprowadzki ze zwierzęciem?

Przeprowadzka właścicieli zwierząt do nowego miejsca jest jeszcze cięższym i trudniejszym przeżyciem, niż dla osób bez jakichkolwiek zwierząt. Niektóre pupile, podobnie jak ludzie, przyzwyczajają się do miejsca, w którym żyją. Szczególnie mocno dotyczy to psów, które podczas spacerów oznaczają swój teren i – może wbrew pozorom – również nawiązują znajomości z innymi psami. Zmiana miejsca zamieszkania może być dla nich ciężka, co z kolei nierzadko odbija się również na właścicielach.

 

Kiedy zastanawiamy się, od czego zacząć przygotowania do przeprowadzki, a jesteśmy właścicielami psa, o nim powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności. Pomóc mu stopniowo zaaklimatyzować się w nowym miejscu, np. poprzez częste wizyty tam. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jeśli daną rodzinę czeka zmiana miejsca zamieszkania w obrębie jednego miasta, np. KrakowaOlsztynaGdańska czy Warszawy, nie ma większego problemu. Jeśli natomiast czeka ją przeprowadzka krajowa lub międzynarodowa – sprawa nieco się komplikuje. Wówczas trzeba pamiętać o tym, aby w nowym lokum otoczyć psa opieką i pomóc mu przyzwyczaić się do nowej okolicy, nowych zapachów, osób, a przede wszystkim – innych zwierząt.  

 

Nie masz z kim zostawić swojego pupila, więc potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy przeprowadzce? Zdecyduj się na usługi odpowiedniej firmy przeprowadzkowej!

Zasada nr 1. Poszukaj odpowiedniej opieki dla pupila na czas przeprowadzki 

Aby przeprowadzka z psem lub jakimkolwiek innym zwierzęciem przebiegła sprawnie i bezproblemowo, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Pierwszą z nich jest znalezienie odpowiedniej opieki dla pupila. Przeprowadzka to czas, kiedy w naszym mieszkaniu lub domu panuje ogromny chaos i nieporządek. Czasami ciężko nam się odnaleźć wśród kilkunastu, a nierzadko nawet kilkudziesięciu pudeł, rozstawionych po całym wnętrzu. Aby zwierzę było wówczas bezpieczne, a nasze pakowanie i sprzątanie mogło być przeprowadzone w sposób szybki, warto poprosić kogoś o pomoc w opiece nad pupilem. Należy jednak pamiętać, aby była to osoba zaufana – ktoś z rodziny, znajomych lub bliskich sąsiadów, których Twoje zwierzę, np. pies, już zna. 

Zasada nr 2. Pamiętaj o regularnych spacerach z psem 

Jeśli jednak zdecydujesz się na niekorzystanie z pomocy bliskich w opiece nad psem, nie zapomnij o nim podczas przygotowań do przeprowadzki. Zwierzę musi być regularnie wyprowadzane – chociażby w celu załatwienia swoich potrzeb – a także mieć dostęp do jedzenia i wody. Jeśli wiemy, że podczas przygotowań do przeprowadzki ciężko będzie nam zapewnić psu takie warunki, lepiej zdecydować się na pomoc bliskich w opiece nad nim.

Zasada nr 3. Zaplanuj odpowiedni termin przewozu zwierząt do nowego mieszkania

Zasada ta jest równie istotną kwestią, o którą musimy zadbać. Odpowiedni termin transportu zwierząt podczas przeprowadzki to sprawa, którą należy dobrze przemyśleć. Pupil bowiem powinien zostawać na dłużej sam w starym mieszkaniu, a tym bardziej – w nowym. Zwłaszcza jeśli pies należy do starszych lub bardzo przywiązujących się do otoczenia. Demontaż mebli i ich wywóz, brak ubrań właścicieli i innych przedmiotów, a także widok wynoszonych z domu pudeł, może się zwierzakowi źle kojarzyć, z kolei wywołany tym stres może doprowadzić do różnych, nawet skrajnych zachowań. Warto więc zadbać o przewóz zwierzęcia w odpowiednim momencie, tak, aby zawsze był przy nim ktoś bliski – najlepiej z ulubionymi smaczkami w dłoni...

Zasada nr 4. Nie zapomnij o bezpiecznym transporcie zwierząt podczas przeprowadzki

Kolejną, ostatnią już zasadą, o której chcemy dziś wspomnieć, jest zadbanie o bezpieczny transport pupila. Należy pamiętać, że zwierzę to żywe stworzenie, któremu podobnie jak człowiekowi – również może stać się krzywda. W związku z tym należy pamiętać o bezpiecznym transporcie psa czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia podczas przeprowadzki. Na rynku dostępne są specjalne produkty, które umożliwiają przewóz pupili w sposób niezagrażający ich zdrowiu ani życiu. Są to różnego rodzaju szelki, pasy, transportery czy torby, z których warto w takich sytuacjach korzystać.


 

Wiesz, że samodzielna przeprowadzka ze zwierzętami będzie zbyt trudna i szukasz pomocy? Zapoznaj się ze spisem firm przeprowadzkowych i wybierz jedną z nich!


Wróć