Artykuły

Poradnik, jak zorganizować transport ciężkich maszyn i sprzętu

Transport ciężkich maszyn bywa sporym problemem. Nie jesteśmy sami w stanie ich przewieźć, głównie ze względu na wagę urządzeń. Dowiedz się, jak zorganizować transport ciężkiego sprzętu. Zapraszamy do lektury!

Zadbaj o rzetelną firmę

Transport mebli czy ubrań nie jest problemem, możemy zrobić to sami lub skorzystać z usług przeprowadzek prywatnych. Jeśli jednak w grę wchodzi przewiezienie ciężkiego sprzętu, wybór rzetelnej firmy nie jest już taki prosty. Musimy zwrócić uwagę na opinie o usługodawcy i zakres oferty, jaka nas interesuje. W dużych miastach jak Gdańsk, Katowice, Poznań czy Warszawa na pewno łatwo wybierzesz zaufaną firmę zajmującą się transportem.

Odpowiednie samochody

Koniecznie sprawdźmy samochody, którymi przewożony będzie sprzęt. Pojazd musi posiadać odpowiednio wzmocnione podwozie. Dodatkowo niezbędne będą profesjonalne zabezpieczenia. Warto dopilnować, by kierowca, który będzie transportował nasz sprzęt, posiadał odpowiednie doświadczenie. Dzięki temu zyskamy pewność, że transport maszyn przebiegnie sprawnie.

Formalności

Przed przewozem maszyn dużych lub ciężkich niezbędne jest załatwienie odpowiednich formalności. Konieczne będą dokumenty potwierdzające własność oraz identyfikujące maszyny, szczególnie ich wagę i wymiary.

Gdy maszyna jest bardzo długa

W przypadku szczególnie długich maszyn niezbędna może się okazać asysta (pilotaż innego pojazdu). Celem takiego dodatkowego samochodu jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Gdy nasza maszyna ma ponad 23 metry długości, 3 metry szerokości i/lub 4,5 metra wysokości musimy zapewnić jedno auto asysty. Gdy jednak sprzęt ma ponad 28 metrów długości, 3,6 metra szerokości i ponad 4,7 metra wysokości, a jego waga całkowita to więcej niż 4,7 tony, konieczne staną się już dwa samochody do pilotażu.
Do transportu maszyn zdecydowanie warto zatrudnić profesjonalną firmę. Fachowcy załatwią wszelkie formalności, a ich doświadczenie zapewni bezpieczeństwo maszynom.

Wróć