Artykuły

Czy jest się czego obawiać podczas przeprowadzki? Czyli słów kilka o przesądach

Ludzie od zawsze wierzyli w przesądy. Pomimo że sporo część z nich pochodzi z odległych czasów to nadal doskonale o nich pamiętamy. Naukowcy są zdania, że wiara w przesądy może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przesądy funkcjonują na wielu płaszczyznach, nie brakuje i tych związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. Każdy z nas chce przecież, aby nowy etap w życiu był lepszy niż ten dotychczasowy, dlatego planując przeprowadzkę do nowego mieszkania warto pamiętać o kilku najpopularniejszych przesądach związanych z przeprowadzką.

“Kto w niedziele dom swój zmienia, ten długiego życia nie ma”

Jak mówi 3 Przykazanie Boże dzień święty należy święcić. W niedziele nie powinno być mowy o pracy, bo niedziela to przede wszystkim czas dla rodziny i na odpoczynek. Pan Bóg po sześciu dniach dzieła Stworzenia Świata, siódmego dnia odpoczywał. Przeprowadzka w niedziele to naruszenie katolickiego przykazania, dlatego też według przesądów przeprowadzka w ten dzień może spowodować przedwczesną śmierć domowników. Więc jeśli już planujemy się przeprowadzać to najlepiej w środę lub w sobotę. Przeprowadzka w środę wróży dużo gości, a w sobotę szczęście dla całej rodziny.

Źle wróży także przeprowadzka w listopadzie. Listopad to miesiąc zmarłych i to według przesądów ma przynieść pecha.

“Po grosiczku w końciczku, żeby się gościło, żeby się rodziło, żeby się szczęściło”

Jeden z najpopularniejszych zwyczajów  związanych ze zmianą miejsca zamieszkania związany jest z pieniędzmi. Gospodyni po wejściu do nowego domu powinna rozrzucić grosiki po wszystkich kątach. Monety mają sprawić, że domownikom nigdy nie braknie pieniędzy.

Stół to pierwsza rzecz, która powinna pojawić się w nowym mieszkaniu

Stół jest symbolem polskiej gościnności oraz ogniska domowego. To przy nim wspólnie spożywamy posiłki. Naczelna rola stołu związana jest z Ostatnią Wieczerzą, podczas której Pan Jezus wraz z dwunastoma apostołami zasiadł do stołu. Stół wieniosny jako pierwszy ma sprawić, że domownikom nigdy nie zabraknie chleba. W przeciwieństwie do stołu - to łóżko w nowym mieszkaniu nie powinno pojawiać się jako pierwsze, bo może sprowadzić na domowników niechciane choroby.

Wichura w czasie przeprowadzki powoduje rozpad rodziny

Według tego przesądu porywisty wiatr w trakcie przeprowadzki może być przyczyną rozbicia rodziny. Wichura może przyczynić się do “wygaszenia” ogniska domowego.

Nie powinno się przeprowadzać do domów i mieszkań rozwodników

Przesąd ten dotyczy przede wszystkim par i małżeństw. Urok rzucany na mieszkanie przez rozwodników  może spowodować, że taki sam los czeka kolejnych właścicieli.

Na śmierć właściciela jest sposób

Do domów po zmarłych lepiej się nie wprowadzać, jednak nie jest to takie proste, ponieważ często dostaje się dom czy mieszkanie w spadku. Po drugie, nie zawsze znamy też całą historię domostwa. Aby dom po śmierci właściciela “znów” stał się bezpieczny należy w każdym pomieszczeniu zapalić świecę i pozwolić wypalić się jej do samego końca. Dzięki takiej czynności, dom zostanie oczyszczony ze “złych duchów” poprzednich właścicieli.

Pomyślność do domu wejdzie razem z mężczyzną

Nie kobieta, a mężczyzna powinien jako pierwszy przekroczyć próg nowego mieszkania. Ma to zagwarantować szczęście i pomyślność w nowym mieszkaniu.

Oko proroka strzeże przed urokami

W Turcji “oko proroka”, czyli niebieski kamień z biało-granatowym środkiem jest niemalże wszędzie. Według przesądów “oko proroka” zawieszone na ścianie ma chronić przed zazdrością i urokami rzucanymi na domowników przez odwiedzających. Będąc na wakacjach w Turcji warto więc nabyć  taką pamiątkę i powiesić ją w mieszkaniu.

Świeczka w oknie

Jeśli szczególnie nam na czymś zależy to w oknie wychodzącym na południe powinno  umieszczać się świeczkę, której kolor jest uzależniony od tego, czego właśnie oczekujemy. Czerwona świeca oznacza pragnienie miłości, zielona bogactwo, a żółta karierę.

Potłuczone szkło na szczęście

Przeprowadzając się do nowego mieszkania warto przez nieuwagę potłuc trochę szkła. Jak mówią zabobony, gwarantem szczęścia jest potłuczone szkło, ale tylko to przypadkowo.

Wróć